אופנוע חשמלי מתאים במיוחד למי שגר בעיר ומעוניין בפיתרון תחבורתי יעיל שאינו פוגע בסביבה ולא תלוי במחירי הדלק המשתנים. עם מהירות שאינה נופלת מזו של אופנוע רגיל וטווח טעינה של 100 ק"מ , אין פלא שיותר ויותר אנשים מעדיפים שהאופנוע הבא שלהם יהיה חשמלי. האופנועים החשמליים אינם מזהמים את האוויר, רועשים פחות וניתנים לטעינה באמצעות רשת החשמל בלבד.

אופנוע חשמלי מול קטנוע חשמלי

נכון לסוף 2014, האופנועים החשמליים הזמינים לקהל הרחב הם אינם היברידיים ומונעים באמצעות סוללות נטענות בלבד שהן בדרך כלל סוללות ליתיום. הטעינה עצמה נמשכת מספר שעות בודדות, אך קיימים גם דגמים עם טעינה מהירה הממלאת 95% מן הסוללה תוך שעה אחת בלבד. טווח הנסיעה של האופנוע החשמלי מהדגמים האחרונים נע בין 80 ק"מ  ל – 200 ק"מ (הטווח בתוך העיר תמיד גבוה יותר). המהירות עצמה נעה בין 85 קמ"ש ל – 165 קמ"ש בהתאם להספק של המנוע.

בהשוואה לאופנוע החשמלי, קטנוע חשמלי ממוצע מגיע לטווח נסיעה של כמחצית (50-80 קמ"ש), אך ישנם מספר דגמים עוצמתיים יותר המגיעים גם לטווח של 120 ק"מ בין נסיעה לנסיעה והוא מקביל למעשה לקטנוע 250 סמ"ק. בהתאם לזאת, גם המהירות שלהם היא נמוכה יותר, בין 70 קמ"ש ל – 120 קמ"ש לכל היותר.

מחיר קטנוע חשמלי בישראל מתחיל ב – 10,000 ש"ח ויכול להגיע עד לכמה עשרות אלפי שקלים. עלויות החשמל הן זניחות יחסית כשקל עד שניים לטעינה מלאה.

לגבי אופנועים חשמליים שהם פחות נפוצים בארץ , קשה יותר להסיק לגבי המחיר, אך מחירים בחו"ל מתחיל ב – 10,000$ ומגיע עד ל – 19,000$ דולר, זאת למעט דגמים מסוימים כמו ה - Yamaha EC-03 שביצועיו חלשים יותר באופן משמעותי ומבחינה זו מדובר למעשה בקטנוע.

האם יש גם חסרונות לאופנוע החשמלי?

למרות היתרונות הברורים של האופנוע החשמלי, יש לו גם מספר חסרונות :

  • העלות הראשונית שלו היא יקרה יותר ולכן גם החיסכון בדלק משמעותי פחות
  • ההטענה החשמלית מסורבלת יותר, במיוחד כאשר עדיין נדיר למצוא ברחוב שקעים חשמליים ציבוריים ולא לכל הדגמים ישנה סוללה נשלפת
  • הביצועים עדיין נחותים יותר מאלו של דגמים מקבילים שאינם חשמליים ברמת מחיר דומה
  • דווקא בשל השקט היחסי של האופנוע, נהגים עלולים פחות לשים לב אליו

מה צופן העתיד לעולם האופנועים בהנעה חלופית?

חברות רבות בעולם הרכב כגון KTM, הונדה וימאהה החלו בפיתוח של אופנועים היברידיים או אופנועים המונעים באמצעות תא דלק מימני. חלק מאבות הטיפוס האלו מציעים אמנם ביצועים עדיפים על האופנועים החשמליים, אך כאשר משווים אותם לאופנועים רגילים, הם עדיין מציגים ביצועים הדומים לאלו של קטנועים או אופנועים קלים בנפח מנוע של 125 סמ"ק בלבד.

עם זאת, אין ספק כי הניסיונות הכלל עולמיים לנסח תקנים אחידים לשימוש בדלק מימני יחד עם הפיתוח המואץ בתחום, יובילו להצגה של אבות טיפוס נוספים ומשוכללים יותר בשנים הקרובות, אשר בסופו של דבר יהיו נגישים גם לציבור הרחב.

אופנוע חשמלי לילדים

לאור ההתפתחות הגדולה שחלה בתחום, הורים רבים מתעניינים ברכישת אופנוע חשמלי עבור ילדיהם. בדרך כלל מדובר באופנועים המיועדים לגיל 3 ומעלה ומופעלים באמצעות סוללה של 12 וולט או 24 וולט ועם מהירות מקסימלית של עד 12 קמ"ש. מהירות זו הנחשבת למהירות בטוחה לילדים כל עוד הנסיעה היא בשטח מגודר כגון גן משחקים גדול. ישנם גם אופנועים קטנים יותר המיועדים לילדים עד גיל 6 לכל היותר ומגיעים למהירות של ששה קמ"ש.

מחירי אופנוע חשמלי לילד מתחיל בכמה מאות שקלים ויכול להגיע עד ל – 2000 ש"ח או יותר (תלוי בחנות) לאופנוע עם פדלים וכידון המזכיר כידון אמיתי. לחלק מהאופנועים יש אף שתי מהירות שונות, אפשרות להתקנת גלגלי עזר ונסיעה אחורנית. בכל אופן, חשוב לדעת שמעטים הם האופנועים שניתן להרכיב עליהם יותר מילד אחד, ובמקרה זה עדיף לבחור בכלי רכב אחר כגון ג'יפ.