אל שוק הדקים שעד לפני שנים ספורות נשלט על ידי דקים מעץ, נכנסו בשנים האחרונות גם דקים סינטטיים שמציעים מספר יתרונות לא מבוטל לעומת דקים מעץ. במאמר זה נסביר אודות סוגי הדקים השונים (סינטטי ומעצים שונים) ונציין את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

דק סינטטי

דק סינטטי הוא דק שעשוי בדרך כלל משילוב של PVC וסיבי עץ, מגיע במגוון של צבעים וטקסטורות ויכול להחזיק מעמד שנים ארוכות עם תחזוקה מינימאלית בלבד לצרוך הסרת אבק ולכלוך (במקרה הגרוע ביותר ניתן להשתמש בחומר שטיפה מיוחד המיועד ספציפית לדקים סינטטיים).

החיסרון העיקרי של הדק הסינטטי הוא בעלות היקרה יותר שלו, ובנוסף לכך הוא סופג הרבה חום ומן הסתם, לא כולם אוהבים את המראה הפחות טבעי שלו.

למאמר מורחב על דק סינטטי לעומת דק מעץ, לחצו כאן.

דקים מעץ

סוגי הדקים מעץ הנפוצים ביותר בארץ הם דק אורן ודק איפאה, אך ישנם גם מספר סוגים נוספים. ההבדל המרכזי בין סוגי העצים השונים הינו החוזק שלהם, עצים קשים מול עצים רכים. העצים הקשים עמידים יותר בפני פגעי מזג האוויר, אך מחירם הוא בהתאמה לכך גם יקר יותר… (וחשוב לציין שגם הם דורשים תחזוקה, גם אם תחזוקה זו קלה ומועטה יותר).

כעת נעבור על סוגי העצים השונים :

עץ אורן

עץ אורן הוא עץ רך ולכן קל יחסית לעבוד איתו. הוא גם נחשב לזול מבין העצים השונים. צבעו צהבהב, אך לאחר שימוש בחיטוי אימפרגנציה, הגוון שלו הופך לירקרק (גוון זה נעלם אט אט לאחר חשיפה לשמש). האורן דורש טיפול כל חצי שנה או שנה.

עץ איפאה (IPE)

האיפאה הוא חזק ועמיד יחסית ומגיע במספר גווני חום, מה שמעניק לו מראה טבעי ויוקרתי במיוחד. עץ זה עמיד יותר מפני פגעי מזג האוויר, שריטות ושחיקה ולכן העץ עצמו כמעט ולא נפגע. חסרון אחד של עץ זה הוא שיחסית קשה לעבוד איתו ולכן הוא דורש מתקינים מקצועיים ואמינים במיוחד.

עץ אירוקו

עץ זה הוא עץ קשה הדומה למדי לעץ האיפאה ועל כן גם הוא עמיד יחסית. מבחינת צבע, צבעו צהוב- חום בהיר עד חום כהה. עץ זה מתאים לתנאים הארץ ישראלים ולכן לא נפגע מן השמש הישראלית. גם עץ זה דורש עבודה ברמה גבוהה על מנת שהתוצאה תהיה משביעת רצון.

עץ קומרו

עץ זה דומה למדי לעץ האירוקו מבחינת הגוונים שלו וגם הוא עמיד בפני פגעי השמש. הגוון שלו הוא אחיד ואין לו עיניים. בנוסף לכך, אם מבצעים לו תחזוקה שוטפת מדי שנה, הוא אינו מאפיר כמו סוגי עצים אחרים.

עץ טיק

זהו עץ יוקרתי (ובמיוחד הטיק הבורמזי). צבעו הוא חום עד חום שחור. גם הוא עמיד מאוד בפני פגעי מזג האוויר בשל העובדה שהוא שומני ואפשר אפילו להתקין אותו באזורים לחים כמו למשל קרוב לים. בנוסף לכך, למרות שהוא משתייך למשפחת העצים הקשים, קל יחסית לעבוד איתו (אם כי על מנת להגיע לרמות גימור גבוהות, עדיין צריך מתקין מקצועי שידאג לכך).