אם פעם היינו מסתפקים בסתם "בלטות" פשוטות, היום ריצוף הבית הפך להיות אלמנט עיצוב בפני עצמו. בבתים רבים אפשר למצוא ריצופים מיוחדים ומרהיבים גם בחדרי השינה, הילדים ואפילו השירותים, ולא רק בסלון.

שתיים מן הבחירות הכי פופולאריות הן גרניט פורצלן ופרקטים שהן גם המשתלמות ביותר מבחינת מה שמקבלים עבור הכסף. דווקא מכיוון שכל בחירה מתבטאת במראה ותחושה שונים לחלוטין, לפעמים כל כך קשה לבחור ביניהן.

למה לבחור בריצוף גרניט פורצלן?

גרניט פורצלן הוא למעשה שדרוג של הקרמיקה. לגרניט פורצלן יש מראה יוקרתי, הוא עמיד יותר ואפשר להדביק אותו על ריצוף קיים בלי להתחיל לשבור מרצפות.

אגב, גרניט פורצלן לא באמת קשור לפורצלן, והמילה הזו נוספה מסיבות שיווקיות בלבד על מנת להדגיש את העמידות והחוזק של האריחים הללו.

אריחי גרניט פורצלן יכולים להגיע בציפוי מט שאינו מבריק או בציפוי זכוכית שגם שומר עליהם. קיימת גם גרסה מבריקה יותר, אך מכיוון שהיא רגישה לכתמים, בדרך כלל לא עושים בה שימוש בבתים פרטיים.

למרות שריצוף גרניט פורצלן הוא עמיד יחסית, אם גוררים עליו רהיטים עם תחתית חדה או מפילים עליו דברים כבדים, בהחלט עלולים להישאר עליו סימנים עקשניים שגם ליטוש לא תמיד יוריד. עוד בעיה נפוצה היא הצטברות של לכלוך במרווחים שבין האריחים (פוגות), מה שיוצר סימנים שחורים ולא אסתטיים אם לא דואגים לבצע פוליש (לכן, אם מישהו סיפר לכם שהתחזוקה של גרניט פורצלן היא מאוד קלה, קחו זאת בערבון מוגבל).

למה לבחור בפרקט?

אם גרניט פורצלן מהווה תחליף נפוץ למי שרוצה לקבל מראה דמוי שיש, הרי שהפרקט מיועד למי שאוהב מראה דמוי עץ. למרות שיש פרקטים שעשויים מעץ אמיתי או כמה שכבות של עצים, הפרקט הנפוץ ביותר לבית הוא עדיין פרקט הלמינציה – אלו הם פרקטים דמויי עץ בהם יש שכבה עליונה מודבקת עם טקסטורה שמחקה את הדבר האמיתי במגוון של צבעים וטקסטורות באופן מרשים (שמשתפר משנה לשנה).

עוד פרקט נפוץ הוא פרקט מעץ שעם (השעם עצמו מיוצר לרוב מעץ אלון, אך מדובר בחומר מתחדש שלא פוגע בעץ). לשעם יש מראה ייחודי מאוד שקשה מאוד לחקות באמצעות ריצופים אחרים, ולכן יש לא מעט שמעדיפים אותו. הוא אמנם מעט יותר יקר מפרקט סינטטי, אך עדיין זול יותר מפרקט עץ אמיתי).

לפרקטים יש מספר יתרונות נוספים:

  • בידוד אקוסטי ותרמי מעולה (במיוחד בפרקט שעם)
  • פרקטים סינטטים ואלו משעם קלים יחסית לניקוי (את אלו מעץ יש לחדש כל מספר שנים)
  • נעים מאוד לדרוך על פרקטים והם לא יוצרים תחושת קרירות בלתי נעימה, אופטימאלי לחדרי ילדים וחדרי שינה
  • הפרקטים הם בעלי טקסטורה אחידה וכמעט לא ניתן להבחין במרווחים

לסיכום, אין בחירה אחת מנצחת, אם כי אין ספק שהשימוש בפרקטים נמצא כיום במגמת עלייה ואפשר להשתמש בו גם בסלון במקום גרניט פורצלן או שיש (אז ההבדלים בין המחירים אפילו יותר משמעותי). הדבר החשוב ביותר הוא לעשות סקר שוק ולא להתפתות להצעות זולות על חשבון איכות החומרים שריצוף שלא מחזיק מעמד או נהרס במהירות לא שווה את "החיסכון" במחיר.