פרגולות הן כבר מזמן לא סמל סטאטוס, הן הפכו להיות פתרון מתבקש ונפוץ לימי הקיץ החמים ובוודאי כמחסה נעים לשבת תחתם בימי החורף הגשומים.

הפרגולות הן פריט עיצובי ומבני אשר נדרש להתאים אותו לסביבתו, כך שיש לתכננו במחשבה תחילה ובוודאי יש לבדוק מול הרשות המקומית את ההיתר הנדרש לבניית הפרגולה, במיוחד כיום בעידן "חוק הפרגולות" וההקלות שיינתנו במסגרתו.

פרגולות – בהרכבה עצמית

כיום רבים הם בעלי המקצוע הנותנים שירותים להתקנת פרגולות (במסגרת גננים ומעצבי גינה או כאנשי מקצוע ייחודיים).

הקלות והפשטות הקיימים היום, החל מרכישת חומרי הגלם עבור הפרגולות, המשך באביזרי ההתקנה וכלה בעבודת ההתקנה עצמה, הביאו למצב שרבים מן החושקים בפרגולה מתלבטים האם לעשות זאת בעצמם (הן מסיבה תקציבית, והן מתוך אתגר מקצועי או הנאה לבעלי הידיים הטובות שבינינו).

מגוון חומרי הגלם הוא גדול. קיימים סוגים שונים של פרגולות עץ (קיימים עצים בהירים יותר ועצים כהים יותר), כאשר ההבדל ביניהם הוא המחיר כמובן, המראה, המשקל, איכות החומר והגימור, ועוד. ניתן לבנות פרגולות גם מאלומיניום, במבוק ועוד מגוון גדול חומרים, וגם כאן כמובן הכל תלוי במחיר, מורכבות ההתקנה וביכולת הטכנית של המתקין העצמאי.

פרגולות מעץ

סוגי העץ העיקריים המשמשים כיום בשוק לבניית פרגולות הם:

  • פרגולה מעץ ארז, שיתרונותיו הם עמידות גבוהה בפני מזיקים ומזג אויר.
  • פרגולה מעץ לבן גושני, שיתרונותיו הם חוזקו ועמידותו הרבה (המתקבלים מפרופיל העץ – רוחב ועובי), כמו כן עץ זה הינו בעל טקסטורה וחזות מעניינים המוסיפים לייחודיות של המבנה.
  • פרגולה מעץ אורן, שיתרונותיו הם נוחות גבוהה לעבודה ועמידות גבוהה.

פרגולות מאלומיניום

הפרגולות הנבנות מאלומיניום מופיעות אף הן במספר מאפיינים:

  • פרגולות קבועות, כאשר ניתן לתכנן על פי צורך את שלבי תקרת הפרגולה (צפיפות רצויה, הצללה נדרשת, ההגנה הנדרשת בפני גשם ועוד).
  • פרגולה חשמלית / ידנית, כאשר ניתן לכוונן את שלבי תקרת הפרגולה באמצעות מנגנון חשמלי השולט על זויות השלבים, או באמצעות מנואלה ידנית.
  • פרגולה תלויה – פרגולה זו נתלית על הקיר מעל הפתח הנדרש, היא בעלת מראה יוקרתי יותר מכיוון שהיא אינה נתמכת ע"י עמודים אלא על ידי כבלי ברזל המחוברים אל הקיר שמעל הפרגולה.

אביזרי ההתקנה אף הם נפוצים, ניתנים לרכישה החל מחנויות עשה זאת בעצמך ועד חנויות פרזול ייעודיות לעניין.

חשוב לזכור – כאשר אנו רוכשים עץ עבור בניית הפרגולה, חשוב לבקש חומר גלם שעבר תהליך אימפרגנציה, לשימור העץ לאורך זמן. פרגולות מאלומיניום רצוי שיהיו מפרופילי אלומיניום (ולא פח אלומיניום שהוא איכותי פחות) הצבועים אלקטרוסטאטית.

יש לתחזק את הפרגולה (בהתאם לחומר ממנה היא בנויה) על מנת לשמר אותה לאורך זמן, וזאת על ידי ניקויה וצביעת הפרגולה בחומרי מגן מתאימים (לסוג חומר הגלם).