כמעט כל מי שיש לו חצר או גינה בבית יודע שדשא דורש לא מעט טיפול : צריך להשקות אותו, לגזום אותו, להוסיף לו קומפוסט. לעומת זאת, יש כאלו אשר בוחרים להחליף את הדשא בדק מעץ וליהנות מכמה יתרונות משמעותיים :

1.טיפול רק פעם בשנה – טיפול בדק מעץ בדרך כלל נעשה פעם בשנה כחלק מפעולות השימור שלו. במהלך הטיפול מורחים חומרים דוחי נוזלים וחרקים, אוטמים חורים וסדקים ומשמנים את הדק בשמן מתאים. אחת הסיבות לכך שהדק הוא עמיד כל כך היא בין היתר שהקורות עצמן מרוחקות מהקרקע באמצעות בסיס.

כמו כן, שלא כמו בדשא, הטיפול בדק אינו כולל שום תהליך של ריסוס ולכן הוא "בריא" יותר.

2.דק יכול להחזיק מעמד עשרות שנים – דק אשר מטופל על בסיס קבוע כפי שתיארנו בסעיף הקודם, יכול להחזיק שנים רבות במצב מצוין, וגם אם הדק נשחק, אפשר לחדש אותו באמצעות ליטוש ושיוף שלו. בנוסף לכך, הדק אינו חשוף כמעט למזיקים שונים ואינו מביא עימו יתושים ושאר מעופפים…

3.הדק חוסך בעלויות המים – בעידן בו יש מיעוט גשמים והשקיית גינות גדולות הפכה לסוג של פריבילגיה שעלותה יקרה יחסית, הדק חוסך את עלויות ההשקיה ועדיין מעניק לגינה מראה טבעי וירוק של עץ.

4.תחושה נעימה – הדק מעץ אינו דוקר כמו הדשא ואינו מלכלך את הרגליים לאחר הגשם. לכן, נעים מאוד ללכת עליו ואפשר כמובן ללכת עליו גם יחפים מבלי לחשוש.

5. לדק מראה יוקרתי וניתן להרכיבו בטקסטורות שונות – את הדק עצמו אפשר להרכיב במגוון גדול של טקסטורות וכמובן לבחור בין סוגי עץ שונים שלכל אחד מהם מראה ייחודי ויוצא דופן לעומת עצים אחרים מבחינת צבע, מראה כללי וכמובן טקסטורה : החל מדק אורן, דרך דק איפאה, ועד לדק טיק וכמובן דק סינטטי .

אמנם נכון שיש גם סוגים שונים של דשא, אך למי שאינו בקיא בתחום קשה יותר להבחין בהבדלים בין סוג דשא אחד למשנהו.

6.לא צריך בהכרח לוותר על הצמחייה – ממש כמו שבדשא אפשר ליצור מרבדי אדמה קרחים בהם שותלים עצים ופרחים, כך גם בתכנון נכון של דק, אפשר ליצור מבנים מיוחדים ("חורים") בהם ישתלו עצים שונים בתוך הדק הקיים. לדוגמה, עצים ננסיים יכולים להתאים מאוד ולהוסיף לאווירה הטבעית שהדק יוצר.

7.תוספות כיד הדמיון הטובה עליכם – את הדק עצמו אפשר לחבר לג'קוזי או להניח עליו מספר מיטות שיזוף,  כך שהוא הופך להיות המשך ישיר של הבית והשלמה טבעית שלו.

לסיכומו של דבר, לדק ישנם יתרונות רבים ולא סתם רואים היום נטייה של יותר ויותר בתים בישראל לעבור לריצוף בדק על חשבון הקמת מדשאות, וכמובן שיש גם כאלו שבוחרים ליהנות מכל העולמות ולשלב בין השניים…

למגוון גדול של דוגמאות דקים לחצו כאן