סוככים – לכאורה מדובר על מוצר פשוט למדי שכל תכליתו לספק צל והגנה מפני השמש, ובימי הגשם המועטים שיש לנו בשנה, אולי גם לדאוג לכך שלא נירטב על לשד עצמותינו כאשר אנחנו  עומדים על מפתן הדלת ומפשפשים בכיס על מנת למצוא את המפתח לבית… אבל האמת היא שסוככים הם עולם ומלואו, וכאשר תבצעו את ההחלטה העקרונית אם להוסיף לבית או לעסק שלכם סוכך, תופתעו לגלות כמה סוגי סוככים ואפשרויות שונות עומדים בפניכם, החל מסוככים המיועדים להצללה על שטחים קטנים כמו למשל סוכך לרכב, ועד לסוככים רחבי ידיים המיועדים להצללה על מרפסות.

אז קודם כל – מה ההבדל בין סוכך לפרגולה?

ההבדל העקרוני בין פרגולה לסוכך הוא שפרגולה היא לרוב מבנה קבוע העשוי מעץ או אלומיניום ונועד לספק הגנה לחלל גדול יחסית.  ההגנה מושגת בין היתר בזכות העובדה שהפרגולה נתמכת לרוב על ידי שני עמודים קדמיים. לעומת זאת, סוכך לא חייב להיות קבוע ובחלק מהמקרים הוא אפילו ניתן לקיפול, כאשר רוב הסוככים עשויים מסוגים שונים מתכות בתוספת יריעת בד פשוטה או אפילו ברזנט (שמשונית, PVC וכו'). בכל אופן, חשוב לדעת שאם ברצונכם שהסוכך יגן עליכם גם מפני גשם, לא תוכלו להסתפק בבד פשוט.

פרגולה עשויה להיות לא רק יקרה יותר בשל העובדה שמדובר במבנה מסיבי, אלא גם מכיוון שהיא דורשת טיפול שנתי וצביעה מחדש או שימון של העץ על מנת למנוע רטיבות, עובש וכו'. מצד שני, באמצעות תחזוקה נכונה, אורך החיים שלה יכול להגיע אף ל – 20 שנים , שיא שרק סוככים מעטים יכולים להשתוות אליו (לדוגמה, סוככי סנטק אשר נתמכים עצמאית).

חסרון נוסף של הפרגולה טמון דווקא בכך שהיא שטוחה מלמעלה ולכן לא ניתן למתג אותה בסלוגן או בלוגו של העסק.

מחירי סוככים

סוכך מרקיזה ברזנט או דראלון : 400-700 ש"ח

סוכך זרועות קטן : החל מ – 3000 ש"ח

סוכך זרועות בינוני : החל מ – 4000 ש"ח

סוכך זרועות גדול (מעל 3 מטר אורך) – החל מ – 7000 ש"ח

סוכך חלון : החל מ – 2000 ש"ח

סוכך קבוע : לערך 350 ש"ח למטר

שני החישנים הפופולאריים ביותר הם חיישן נגד רוח אשר סוגר את הסוכך אוטומטית במקרה של מזג אוויר סוער וחיישן המאפשר לקפל את הסוכך אוטומטית לאחר זמן שימוש מסוים. כמו כן, סוג נוסף ופחות נפוץ הוא חיישן תאורה הרגיש לאור השמש.
צללית סוככים בע"מ (כל הארץ)

סנטק (סוככים מתקפלים המתהדרים בחוזק ועמידות של סוכך קבוע)

הסוכך בע"מ (יהוד)

סוככי השרון (רמת השרון)

 

סוככים קבועים לעומת סוככים מתקפלים

לאחר שהגעתם למסקנה כי אתם מעוניינים בסוכך, כדאי להבין מהם ההבדלים בין סוגי הסוככים הנפוצים בשוק : סוככים קבועים וסוככים מתקפלים.

סוככים קבועים הם קבועים ומצלים על שטח בגודל מסוים מבלי יכולת לשנות את זווית ההצללה או את שטח היציאה של הסוכך. לפיכך סוכך קבוע יכול להיות פיתרון עבור מקום שבו יודעים שאין צורך בחשיפה לשמש. למשל, סוכך לרכב הוא כמעט תמיד סוכך קבוע מכיוון שהוא מתאים הן לקיץ והן לחורף.

kavuh

קרדיט לתמונה – אתר צללית

לעומת זאת, סוככים מתקפלים הם סוככים שניתן לקפל אותם כלפי פנימה או לשלוט בזווית הפתיחה שלהם בהתאם למבנה התומך בהם (אשר בדרך כלל בנוי מזוג זרועות). בנוסף לכך, יש גם סוככים הנעים על גבי מסילה או כבלים ויכולים לספק הצללה מן הצדדים או אפילו מקדימה (סוכך מסך נופל).

השליטה בסוכך המתקפל יכולה להתבצע באופן ידני או באמצעות מנגנון חשמלי (אפשר גם בשלט רחוק). מסיבות אלו, סוככים למרפסת וגם סוככים לגינה הם בדרך כלל סוככים מתקפלים על מנת שיהיה ניתן לשלוט במידת החשיפה לשמש בשעות שונות של היום ולאורך עונות השנה. סוג נוסף של סוככים מתקפלים הם מרקיזות, סוככים קטנים בצורת רבע עיגול (או קונכייה) המותקנים מעל חלונות או מרפסות קטנות.

אם כך – בשלב זה אתם בוודאי אתם שואלים את עצמכם מהו היתרון של סוכך קבוע? וובכן, לסוכך קבוע יש כמה יתרונות :

  • הוא בדרך כלל חזק יותר ופחות מועד לתקלות מכיוון שאינו מכיל חלקים נעים
  • ניתן לעצב אותו בחופשיות רבה יותר
  • מתאים במיוחד לעסקים הזקוקים לפתרון קבוע, אך אינם גדולים מספיק לפרגולה
  • מתאימים גם לרחבת הכניסה בבתים פרטיים

סרטון המדגים את מנגנון הפעולה של סוכך מתקפל

באיזה פיתרון לבחור?

בסופו של דבר, השאלה באיזה סוכך לבחור צריכה להינתן קודם כל על סמך הדרישות שלכם : על איזה שטח בדיוק אתם מעוניינים להצל ובאילו עונות? מהו התקציב שלכם, האם העיצוב חשוב לכם יותר מהפונקציונאליות וכך הלאה… בתחתית העמוד תוכלו למצוא הערכת מחירי סוככים ופרטים טכניים נוספים שיעזרו לכם לבצע את הבחירה הזו ביעילות.