אנשים רבים ששומעים את המילה אבנית בהקשר של אבנית במים, חושבים אוטומטית כי האבנית במים מזיקה לבריאות ממש כמו אבנית בשיניים…  אך האמת היא שלמרות החשש, התופעה היא בעיקר אסתטית ולא פוגעת בבריאות. בניגוד לדעה הרווחת, האבנית לא גורמת לאבנים בכליות או בכיס המרה.

כדי להסביר זאת, צריך קודם כל להבין מהי אבנית. ובכן, האבנית היא חומר הנוצר מתגובה של יוני סידן ומגנזיום הנמסים במים חמים. המקור לאותם יונים הוא טבעי ומצוי בשכבות גיר שהומסו על ידי גשמים ועשו את דרכם למי התהום המשמשים לנו לשתייה. התוצר של היונים בתוך המים החמים הוא הגיר עצמו שאנחנו קוראים לו אבנית, ואותה אפשר לראות בגופי חימום שונים כגון דוד חשמלי, מכונת כביסה, מדיח כלים ובעיקר בקומקומים ביתיים.

מים המכילים אבנית נקראים גם מים קשים. לא רק שאין סכנה לבריאות בשתיית מים שכאלו, אלא שהיונים הנמצאים בתוכם חשובים לנו. מי שבכל זאת חושש מאבנית בקומקום, יכול לנקות אותה באמצעות הרתחה של חומץ ולאחר מכן הרתחת מים רגילים, אך במרבית הקומקומים היום יש גם מסנן אבנית  הבנוי בתוך המשפך, כך שגם אם יש כמות גדולה של אבנית בתחתית הקומקום, היא לא תגיע למים אותם אנחנו שותים.

פתרון אחר הוא שימוש במכשיר בר מים. מכשירים אלו כוללים לרוב גם מסנן אבנית שאינו מוציא את המינרלים החיוניים ממי השתייה, אלא "מערבל" אותם כפי שנתאר מיד.

מסנן אבנית לבית

למרות שהאבנית עצמה כנראה לא פוגעת בבריאות שלנו, היא עשויה לגרום לסתימות בצנרת או לקורוזיה, כך שאנחנו צריכים לרכוש מסנן אבנית לבית ולהגן

מסנן אבנית ביתי

מסנן מים ביתי תוצרת חברת פנטק המסנן גם אבנית

על המכשירים הביתיים כגון הדוד, במיוחד אם הצנרת שלנו ישנה. מסנן שכזה עשוי לעלות יותר מאלף ₪, אך לרוב יש אחריות של יותר מחמש שנים ואין צורך להתקין מסנן נפרד לכל ברז או חיבור (המסנן עצמו מותקן בכניסה הרלוונטית, הישר אחרי שעון המים). תהליך הניקוי של המסנן מתבצע כמה פעמים בשנה באופן עצמאי וללא צורך להזמין טכנאי או אינסטלאטור.

מכיוון שהחברות המייצרות את המסננים מודעות לחשיבות של המינרלים במים, המסננים פועלים באמצעות ערבול והפרדת היונים של המגנזיום  והסידן זה מזה, כך שהם עדיין נשארים במים, אך לא יוצרים את התרכובות הכימית שהיא כאמור האבנית.

מעבר לסינון אבנית, רוב המסננים מוציאים מהמים גם חלקיקים אחרים כמו חול חלודה או בעלי חיים קטנטנים וטפילים שאכן עשויים לפגוע בבריאותנו או באיכות החיים. עם זאת, לפני קנייה של מסנן מים ביתי, יש כמה פרמטרים שחשוב לבדוק כמו למשל מהו הלחץ המקסימלי (באטמוספרות) וקוטר הצנרת בהם עומד המסנן. התקנת מסנן מים לבית שאינו מתאים לצנרת, עשוי לפגוע באחריות.