ריהוט גן כגון תאורת גינה, ספסלים, נדנדות או פינות ישיבה לגינה הפך כיום לעולם ומלואו והצרכן הישראלי כבר לא מסתפק בהצבה של כמה כיסאות פלסטיק פשוטים במרפסת הבית שלו.

רבים מוצאים שריהוט מעץ הינו פרקטי ומעוצב כאחד: הוא נוח ומחזיק מעמד במשך שנים ארוכות, אך גם מעוצב ומשתלב היטב עם בתים בעלי מקרה טבעי, כמו גם בתים שנבנו באמצעות בניה קלה ועשויים בעצמם מעץ או חומרים קלים אחרים.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שריהוט מעץ עדיין פוגע בסביבה ברמה כזו או אחרת, מה שהוביל לייצור מוגבר של תחליפים סינטטיים. אך גם ללא התחליפים האלו, ישנם עודפי עץ רבים שניתן להשתמש בהם, לדוגמה אדני רכבות ישנות יכולות לשמש לבניית עציצים, מדרגות ואפילו ספסל גינה של ממש.

ריהוט גן ראטן : האם זהו תמיד ריהוט גן מעץ אמיתי?

מלבד רהיטי עץ, הרהיטים המבוקשים ביותר על ידי ישראלים הם רהיטים העשויים מראטן, וכאן יש בלבול מסוים מכיוון שהמושג ראטן מתייחס הן לעץ ראטן שהוא בעצם סדרה שלמה של יותר מ – 600 מיני דקלים, אך ברוב המקרים הכוונה היא לרהיטים מראטן סינטטי שאינם עשויים כמובן מעץ אמיתי.

העניין נעשה מורכב עוד יותר מכיוון שהראטן האמיתי המשמש לקליעת הרהיטים ולעיבוד העץ לנצרים הוא בדרך כלל מצמחיה צעירה, ולכן החיתוך שלה בטרם עת פוגע ביכולת שלה להתרבות. אם הדבר נעשה בצורה לא מבוקרת, עלול להיגרם נזק אקולוגי בלתי הפיך ליערות הראטן. זוהי הסיבה שכיום אפשר למצוא יותר ויותר עסקים המוכרים רהיטי ראטן סינטטי, אם כי גם בתהליך יצורו קיימת כמובן פגיעה כלשהי בסביבה .

הראטן הסינטטי עשוי מסיבי PVC שצופו בחומר כנגד קרינת UV על מנת להגביר את עמידותם לקרני השמש ועל כן הם מתאימים במיוחד לשימוש במדינות עם ימי שמש רבים בשנה כמו ישראל.

מערכות ישיבה לגינה : נדנדות, ספסלים וכו'

קטגוריה מבוקשת נוספת היא מערכות או פינות ישיבה לגינה : החל מנדנדות, דרך ערסלים ועד לספסלים ו –" זולות" בהן אפשר לשבת בגובה נמוך ולהשתרע. כיום אף מקובל כי מערכות הישיבה מורכבות מכמה חלקים, ממש כמו מערכות ישיבה לסלון. לדוגמה, במערכת כזו יכולות להיות כמה רהיטים דמויי ספה עליהן מניחים כריות או ריפוד אחר בנוסף לשולחן או במה מרכזית עליו ניתן להציב כוסות שתייה, עיתונים וכו'.

תאורת גן רגילה או סולארית

מלבד מערכות ישיבה לגינה, גם תאורת גן ובמיוחד תאורת גן סולארית היא פופולארית מאוד כיום ומגיעה במבחר גדול של דגמים וצורות : החל ממנורות גן פשוטות לסימון שבילים, דרך פרוז'קטורים גדולים להארה על הגינה כולה ועד מפריטים מעוצבים כמו למשל מנורות בצורת פרפרים או שפריריות המחליפות צבעים.

מרבית גופי התאורה כוללים סוללה נטענת ופאנל סולארי הנטען במשך היום ומאפשר הארה רצופה לאורך רוב שעות הלילה עד לשעות האור הראשונות (בדרך כלל כשבע עד שמונה שעות) ויש אף נורות הנדלקות באופן אוטומטית.

עם זאת, יש לדעת כי רוב הסוללות הנטענות אינן מחזיקות מעמד ליותר משנה אחת של שימוש רציף, ועל כן המחיר בפועל עשוי להיות יקר יותר בטווח הארוך.

מחירי ריהוט גן מעץ, ראטן ומערכות ישיבה


באופן כללי, יש לא מעט פרמטרים המשפיעים על מחיר הריהוט, מלבד כמובן סוג הריהוט, מספר הפריטים או עיצוב מיוחד כזה או אחר :

עץ מלא - ריהוט מעץ מלא יעלה יותר מריהוט מחומר סינטטי או ריהוט העשוי מסיבי עץ המודבקים זה לזה על ידי חומרים מלאכותיים. כמו כן, ריהוט מעץ מלא הוא לעיתים קרובות ריהוט בייצור עצמי או לפי הזמנה. לעומת זאת, זהו הריהוט האותנטי העמיד ביותר והתחזוקה שלו מבחינת שימון או צביעה בצבע מיוחד של עץ היא קלה יחסית.

סוג העץ – גם לסוג העץ יש כמובן השפעה על המחיר. לדוגמה, עץ טיק, בוק או אלון נחשבים ליוקרתיים יותר מעץ אשוח או אורן שהם רכים יותר.

היכן מיוצר הריהוט – למדינה בה מיוצר הריהוט יש השפעה על מחירו. לדוגמה, ריהוט אירופאי בו כוח העבודה יקר יחסית, יעלה יותר מריהוט המיובא מן המזרח הרחוק, שם כוח העבודה זול הרבה יותר.

בגדול, המחיר של מערכת ישיבה שלמה לגינה יכול לנוע בין כמה מאות שקלים לסט קטן של שולחן ושני כסאות, ולהגיע עד ל – 7,000 או אפילו 8,000 ₪ עבור מערכות שלמות עם כורסה אחת או שתיים, ספה ושולחן. דגמים יוקרתיים יותר או כאלו עם יותר מארבעה מושבים יכולים להגיע גם למחיר של 12,000 ₪.