סוככים חשמליים הם כיום חוד החנית בכל הקשור לפתרונות קירוי והצללה המותאמים לתנאי מזג אוויר משתנים ובלתי צפויים, במיוחד במדינה כמו שלנו . סוככים חשמליים ניתנים לפתיחה ולסגירה באמצעות יחידת בקרה המחוברת אל הקיר או אפילו באמצעות שלט רחוק.

סוככים חשמליים אינם מיועדים רק לקשישים או אנשים המוגבלים בתנועה, אלא גם להתקנת סוככים במקומות שקשה להגיע אליהם ולכן פתיחת וסגירת הסוכך באופן ידני עשויה להיות מסוכנת. לדוגמה, כאשר הסוכך נמצא מעל חלון או מרפסת עליונים ללא מעקה בטיחות.

 כמו כן, ישנם סוככים חשמליים משולבים אשר ניתן להפעיל אותם גם באופן ידני באמצעות משיכת חבל וגלגלת במקרים בהם המנוע החשמלי מתקלקל או ישנה הפסקת חשמל במשך שעות ארוכות.

המנועים החשמליים של חברת "סומפי" נחשבים לטובים ביותר בתחומם וכדאי שלא להתפתות למנועים חשמליים זולים מאוד גם אם המחיר מפתה. אם לוקחים בחשבון שעלות התיקונים של סוכך עשויה להיות גבוהה למדי ושלא מדובר בעבודה שכל איש מקצוע יכול לעשות, בדרך כלל לא משתלם לקנות סוכך חשמלי במחיר נמוך תוך כדי נטילת סיכון

סוכך למרפסת או לחצר

בשל היכולת לפתוח ולסגור אותם וכך למעשה לשלוט בשטח ההצללה שלהם, הרי שסוככים חשמליים מתאימים מאוד להצללה על שטח פתוח כמו למשל מרפסת או חצר. מרביתם גם עשויים מבד דרלון או שמשונית שהם בדים המתאימים לתנאי מזג האוויר בארץ ובמיוחד לקרינת השמש הישירה. עם  זאת, חובה לציין שבד הדראלון אינו אטום ב – 100% מכיוון שהוא תפור ולא מולחם, ולכן הוא מעט פחות אפקטיבי בכל הקשור לדחייה של מים ולכלוך. מסיבה זו, אם יש לכם חצר או מרפסת החשופה להרבה סופות חול ואין לכם הגנה, כדאי לקחת זאת בחשבון.

מחירי סוככים רלוונטים

סוכך חשמלי מסוג סוכך זרועות : החל מ – 750 ש"ח לסוכך עם יציאה באורך של שני מטר ועד למחיר של 12,000 לסוכך עם יציאה של 3 מטר. כמו כן, סוכך זרועות מצולב יהיה יקר יותר מסוכך רגיל

סוכך חשמלי מסילה - זהו הסוכך היקר ביותר מכיוון שהוא עשוי מחומרים חזקים יחסית. לכן, בתוספת של מנגנון חשמלי, מחירו מתחיל לרוב מ-10,000 ש"ח.

מרקיזה - החל מ- 2300 ש"ח ליציאה של 1.5 מטר ועד ל – 4,300 ש"ח עבור סוכך עם יציאה של 3 מטר

בצפון : אלי סוככים, ברק סוככים, אופק

סוככים אזור המרכז : צללית בע"מ, הסוכך בע"מ, סנטק

בבאר שבע והדרום : סככות מעיין דרום ירושלים והסביבה : צל סאן

סוכך זרועות

הסוככים החשמליים הנפוצים ביותר הם סוככי זרועות בהם המנוע החשמלי מותקן בתוך צינור הגלילה של הסוכך ועל כן הסוכך היינו עצמאי ולא נתמך על ידי P5090788-1024x768עמודים חיצונים. כאשר המנוע החשמלי מגלגל את הצינור, משתנה מידת הפתיחה של הזרועות באופן דומה לזה של יד אנושית והבד נמתח או מתכווץ באמצעות קפיצים.

 ההספק החשמלי של המנוע תלוי בגודל היציאה של הסוכך (כאשר רוחב הסוכך קטן מגודל היציאה שלו, הרי שהזרועות חייבות להיות מוצלבות ולכן לעיתים קוראים לסוכך שכזה סוכך זרועות מוצלב). הסוככים הגדולים ביותר מגיעים לרוחב של 12 מטר ולפתיחה של עד 6 מטר. כאשר רוצים להצל על שטח גדול יותר, לעיתים משתמשים בסוכך זרועות כפול (שני סוככים הצמודים זה לזה).

קרדיט לתמונה – אתר צללית

סוכך מרקיזה חשמלי

מרקיזה הוא סוכך בצורת חצי עיגול או קונכייה ולרוב הוא משמש לקירוי והסרת חלונות (לצרכי פרטיות) בקומות עליונות או מרפסות קטנות.המנוע החשמלי עצמו מונח תחת המרקיזה ולכן מחקה את פעולת הקיפול הידנית.

סוככים חשמליים מסוג מסך נופל וסוככי מסילות

אלו הם סוככים אנכיים בצורת מסך נופל אשר מורכב על גבי מסילה או כבל ולכן ניתן לשלוט באופן מלא במידת הפתיחה והסגירה שלהם במידה ומתקינים בהם מנוע חשמלי. ישנם גם סוככים המספקים הצללה עילית וצדדית בצורת האות L.

סוכך מסך - מבט מבחוץ

קרדיט – אתר צללית

תוספות שונות לסוככים חשמליים

ניתן להוסיף לסוככים חשמליים מספר תוספות שונות המתבססות אף הן על בקרה חשמלית

  • חיישן נגד רוח (תרנגול) – זהו חיישן המזהה תנאי מזג אוויר קיצונים כגון רוח חזקה במיוחד ומקפל את הסוכך באופן אוטומטי
  • חיישן רגיש לאור – זהו חיישן הסוגר ופותח את הסוכך בהתאם לזווית השמש במהלך שעות היום (לדוגמה, בשעות הצהריים הסוכך יהיה פתוח ואילו בשעות הערב הוא יתקפל).
  • תאורה פנימית – תאורה פנימית של הסוכך מתאימה בעיקר לסוככים בצורת פרגולה כמו למשל סוככי Suntech להם ישנו גג מרובע או מלבני שניתן להציב מערך של נורות קטנות בחלק הפנימי שלהן. תאורה זו הינה חסכונית בחשמל ואף חוסכת את הצורך להדק את הנורות למקומן, כך שהיא אף בטוחה יותר. לכן, תאורה פנימית היא מושלמת עבור סוככים חשמלי לגינה

כך למשל נראה "התרנגול"

תרנגול - חיישן המזהה רוח