למרות כל החידושים הטכנולוגים כמו פרגולות מתקפלות מאלומיניום ואפילו פרגולות עצמאיות שלא זקוקות לתמיכה של קיר, הפרגולה הקלאסית, זו אשר עשויה מעץ, עדיין נחשבת לפתרון הצללה מהאלגנטיים ביותר שבנמצא.

פרגולות מעץ גושני, עץ אורן, או שאולי בכלל עץ דו שכבתי?

מכיוון שיש לא מעט סוגי עצים בהם משתמשים לצורך ההרכבה של הפרגולות, הרי שלפני שבוחרים בשימוש בעץ כזה או אחר, צריך לקחת בחשבון את כל הפרמטרים השונים כגון העמידות שלו לתנאים הארץ ישראליים, המחיר וכמובן הגוון שהוא מקנה.

פרגולות עץ גושני הן ללא ספק היוקרתיות ביותר ולכן גם היקרות ביותר. עץ זה מקנה לפרגולה מראה כפרי בשל המרקם המחוספס והלא מעובד שלו, כמו גם הצבע הבהיר.  בנוסף לכך מדובר בעץ מאסיבי עם קורות שיכולות להגיע עד לאורך של 12 מטר ולכן יכול לשאת עליו משקל רב כאשר רוצים לדוגמה לשלב בפרגולה גם רעפים.

יש לציין כי למרות שהעץ הגושני מיובא מחו"ל, איכותו נמדדת גם לפי התהליכים הנוספים אותם הוא עובר בארץ כמו למשל טיפולי איטום שימור נגד חרקים ופגעי מזג האוויר. בנוסף לזאת, יש גם סוגים של עץ גושני : עץ גושני לבן ממדינות אירופה, עץ דאגלס פייר מצפון אמריקה בגוון אדום – ורוד ועץ אלון גושני שהוא האצילי ביותר במשפחה זו ונוהגים לעצב איתו פרגולות מסוגננות.

לעומת העץ הגושני, עץ אורן הוא העץ "הפושטי" שביותר שבנמצא ולכן הוא פחות עמיד. ישנם אפילו מתקיני פרגולות שמציעים פרגולת עץ מעצים שמיועדים לבנייה על מנת להפחית עלויות על חשבון האיכות כמובן…

ישנה קטגוריה נוספת של עצים דו או רב שכבתיים, אלו הם עצים שלמעשה מיוצרים ממספר שכבות על מנת להעניק להם מראה משויף ועמידות גבוהה יותר. לעיתים קוראים לעצים אלו גם בשם "פינגר ג'וינט" על שם מקומות החיבור שמזכירים אצבעות שלובות זו בזו.

פרגולה תוצרת רועי אופק

תמונה באדיבות רועי אופק עבודות בעץ

כמה עולה פרגולה מעץ?

מחיר פרגולה מעץ אורן יכול לנוע בין 360 ל – 400 ש"ח למ"ר, כאשר אם מדובר בעץ דו או רב שכבתי, המחיר כבר עולה אל מעל 400 ש"ח ואף עשוי להתקרב ל – 500 ש"ח.  עץ גושני הוא כאמור העץ היקר ביותר, והוא מתחיל ב – 500 ש"ח ומגיע עד ל – 1000 ש"ח כתלות בסוג הספציפי של העץ הגושני. עץ רב שכבתי המורכב ממספר שכבות של עצים כבר יכול להגיע למחיר של 1500 ש"ח ואפילו מעט למעלה מכך.

מעבר לזאת, יש תוספות שונות כגון בנייה ללא קיר תומך (כמה עשרות ש"ח למ"ר), בנייה על קרקע לא מרוצפת (עד 30 ש"ח למ"ר) וכיסויים שונים, כאשר כיסויי השינגלס והחרס הם היקרים ביותר (עד 500 ו-600 ש"ח למ"ר בהתאמה).