כאשר אנחנו בוחרים דק לדירה החדשה שלנו, בדרך כלל נמצא שמציעים לנו דקים משני עצים פופולאריים : אורן ואיפאה. שני סוגי העצים הללו נבדלים זה מזה בתכונות רבות ולכן גם קיימים ביניהם הבדלים של שמיים וארץ מבחינת עלויות, תחזוקה, אופי ההתקנה ועוד.

השאלה באיזה דק לבחור הופכת להיות כמובן חשובה אפילו יותר כאשר התקציב שלנו מוגבל, מה שבדרך כלל קורה כאשר אנחנו עוברים לדירה חדשה וצריכים לחסוך בכסף עקב ההוצאות הרבות (ביטוח דירה, משכנתא, קניית רהיטים חדשים וכו').

עץ אורן

דק מעץ אורן הוא נוח מאוד לעבודה ולהתקנה מכיוון שהאורן הוא עץ רך. אם ניקח בחשבון שהוא זול יחסית, נבין מדוע הוא כל כך פופולארי בארץ מזה שנים רבות. עם זאת, גם בין עצי האורן ישנם כאלו איכותיים יותר ואיכותיים פחות. האורן היותר איכותי הוא זה שמיובא מפינלנד ולא מרוסיה, ובנוסף לכך יש לו מספר גבוה יותר של עיניים (המספר הגבוה ביותר הוא 5).

בנוסף לכך, דק האורן חייב לעבור חיטוי כנגד מזיקים, ואז צבעו הופך להיות בגוון ירוק. בערך שבועיים לאחר שדק האורן עבר תהליך של חיטוי ולאחר שהתייבש, יש לשמן אותו בשמן מיוחד המיועד עבור עצים רכים. טיפול זה יש לבצע לערך אחת לשנה.

דק איפאה

עץ האיפאה נחשב ליוקרתי יותר מאשר עץ האורן ולכן גם מחירו יקר יותר (על זאת יש להוסיף עלויות ייבוא גדולות יותר ומלאי מוגבל) והוא שייך למשפחת העצים הקשים. למרות שהצבע של עץ האיפאה הוא חום כהה, כל קורה בדק איפאה היא בצבע קצת שונה, ובנוסף לכך, רמת הגימור היא גבוהה יותר ואין בקורות את אותן העיניים שיש בעץ האורן.

מבחינת עמידות, עץ האיפאה הוא מבין העצים העמידים ביותר הקיימים, לא מדובר רק בפגיעות פיזיות של הדק עצמו, אלא גם בעמידות מפני מים, לחות ומזיקים שונים (אחת הסיבות לכך היא שהאיפאה הוא עץ שמקורו ביערות הגשם בברזיל). יחד עם זאת, חשוב לבדוק איפה מתקינים את הדק מכיוון שחשיפה ישירה לשמש איננה טובה לו והוא עלול לשנות את צבעו לאפור.

כאשר בונים דק מעץ איפאה, המרווחים שבין הקורות צריכים להיות קטנים יותר מאשר בעץ אורן על מנת לשמור עליו במקומו כאשר הוא מתרחב ומתכווץ.

מבחינת טיפול, דק איפאה לא דורש כמעט תחזוקה בשל עמידתו הגבוהה, זאת למעט חידוש שלו באמצעות שמן המיועד לדקים קשים על מנת להחזיר לו את המראה הטבעי שלו מבחינת צבעו. חידוש זה יש לבצע לערך אחת לשנה.

לסיכום

לסיכומו של דבר , לדק מעץ איפאה יש מראה יוקרתי יותר מאשר לעץ אורן, הוא עמיד יותר אך גם יקר יותר. לעומת זאת, עץ אורן הוא זול יותר, אך פחות עמיד ולכן דורש יותר תחזוקה. אם אתם מוכנים להשקיע יותר כסף, לכו ללא ספק על דק האיפאה. לעומת זאת, אם התקציב שלכם מוגבל ואין לכם בעיה עם התחזוקה התובענית יותר של עץ האורן, גם הוא יכול להיות בחירה מצוינת.