רבים מבין האנשים שמחליטים לבנות בביתם דק, מתלבטים בין דק עץ לבין דק סינטטי, ומכיוון שקיימים הבדלים מהותיים בין שני סוגי הדקים, חשוב לעמוד עליהם ולהבין אותם לפני שמבצעים בחירה מושכלת.

דקים מעץ

 העץ הוא חומר עמיד יחסית ואם מטפלים בו כמו שצריך, הוא יכול להחזיק מעמד שנים ארוכות. במהלך הטיפולים השונים לדק עץ, אוטמים את החורים והסדקים שנוצרו בו ומורחים עליו חומרים מיוחדים שנועדו להרחיק חרקים ומזיקים אחרים. חשוב לציין שעץ שמטופל היטב אינו פגיע להצטברות של פחמן דו חמצני מסביבו. כמו כן, תמיד אפשר לחדש דק מעץ באמצעות ניסור של השכבה העליונה.

שני העצים המרכזיים מהם בונים היום דקים מעץ הם עץ אורן ועץ איפאה. עץ האורן הוא העץ הידידותי ביותר לבנייה ומחירו זול יחסית. עץ האיפאה נחשב לעץ יוקרתי יותר, אין לו "עיניים" וניתן להבחין בו בשילובי צבעים שונים (הצבע של הקורות השונות איננו אחיד). כמו כן, האיפאה אינו דורש חיטוי והוא עמיד יותר בפני פגעי הטבע בשל החוזק הטבעי שלו.

דק סינטטי

לעומת דק מעץ, דק סינטטי עשוי ממגוון גדול של חומרים כמו פלסטיק או PVC וסיבי עץ, כאשר השילוב הנפוץ ביותר הוא של פלסטיק וסיבי עץ (למרות שישנם גם דקים שעשויים רק מפלסטיק, אלא הם הפחות פופולאריים). בניגוד למה שניתן לחשוב, עלותו של דק סינטטי היא בדרך כלל יקרה יותר מזה של דק מעץ, אך הוא בקושי דורש טיפול ויכול להחזיק מעמד במשך שנים ארוכות, באופן תיאורטי עד 30 שנה (המוצר הוא יחסית חדש בשוק). הטיפול המרכזי אותו צריך לבצע הוא שטיפה במים על מנת להסיר אבק ולכלוך ושימוש בחומר ניקוי מיוחד לדקים סינטטים.

יחד עם זאת, לא מדובר בדק שאינו פגיע כלל וגם עליו יכולים להופיע כתמים והוא עלול להיסדק, להתעוות, להישבר או לשנות את צבעו לאפור.

 יתרון נוסף לדק סינטטי הוא מגוון הצבעים והטקסטורות השונות הגדול לאין שעור מזה של דק מעץ. למעשה, מגוון זה של צבעים וטקסטורות מאפשר לחקות בהצלחה לא מועטה את מראם של עצים שונים, לדוגמה, עץ אגוז, עץ אלון או עץ סקויה.

האם יש לדק הסינטטי חסרונות? בהחלט כן – מלבד מחירו הגבוה יותר, הוא סופג חום רב, במיוחד בחודשי הקיץ ובמיוחד כאשר צבעו הוא כהה יותר (ממש כמו הצבע השחור). לכן, לא תמיד נוח ללכת עליו והתחושה עשויה להיות כמו הליכה על חול ביום חם במיוחד…

מלבד זאת, כמובן שלא כולם אוהבים את המראה הסינטטי עצמו ולא יהיו מוכנים להתפשר על פחות מדק מעץ שלו מראה טבעי יותר.

לסיכום

לסיכום, דק מעץ הוא אמנם זול יותר ברוב המקרים ומראו טבעי יותר, אך הוא דורש טיפול ותחזוקה שוטפים. לעומת זאת, דק סינטטי דורש הרבה פחות טיפול ותחזוקה, מחזיק מעמד שנים ארוכות, אך מחירו לרוב יהיה יקר יותר.