בנייה קלה היא כל סוג של בנייה אשר נעשית באמצעות חומרים קלים כגון עץ או אלומיניום, לוחות בטון, אלומיניום ואפילו חציר או אדמה. למרות ששיטות בניה קלה משמשות לעיתים עבור תוספות בנייה כמו פרגולות או סוככים, הרי שכיום מתבצעת גם בנייה קלה למגורים ואפילו בנייה קלה על הגג להוספה של גג שלם. (כאן משתמשים בדרך כלל בפלדה מגולוונת עם דופן דק במיוחד העמידה בפני רעידות אדמה ועומדת תחת תקן תמ"א 38).

היתרון הברור ביותר של הבנייה הקלה הוא שהיא מוזילה מאוד את עלות השינוע ומספר הפועלים הנדרשים לשם ביצוע העבודה, כך שניתן לבנות מבנים במהירות רבה יותר, ובמיוחד אם מדובר במבנים המיועדים למגורים זמניים או מבנים טרומיים כדוגמת קרוונים.

שנית כל, הבנייה הקלה מקנה למבנים בידוד אקוסטי ותרמי טוב יותר כך שאפשר להשקיע פחות אנרגיה בחימום או קירור וליהנות מסביבת מגורים שקטה יותר (אם כי יש לשים לב שחומרים מסוימים דווקא אפקטיביים פחות כנגד רעש – לדוגמה, גבס).

שלישית, מבנים הבנויים בבנייה קלה הם מבנים שבמקרים רבים אפשר לשנע אותם בקלות ממקום למקום – לדוגמה, מגורי פועלים הנמצאים בסביבת אתר הבנייה עצמו או משרד קבלה של פרויקט נדל"ן הנמצא בשטח

כמו כן, לבנייה קלה יש שני סיווגים עיקריים : בניה טרומית ובניה מתועשת

בניה טרומית (נקראת לעיתים גם בנייה מודולארית)

בבניה הטרומית כל הרכיבים של המבנה מיוצרים במפעל עצמו ולעיתים אפילו חדרים שלמים. לאחר שהרכיבים השונים מגיעים אל אתר הבנייה, ניתן להרכיב אותם במהירות באופן מודולארי מבלי הרעש, הלכלוך והציוד הרב הנדרש בהקמה של מבנה רגיל. זוהי הבנייה הקלה המהירה ביותר שבנמצא. כמו כן, מכיוון שהחלקים השונים של הבית מיוצרים במפעל עצמו תוך כדי שימוש בתבניות, רמת הגימור היא גבוהה ביותר.

בנייה מתועשת

אפשר להגיד שבנייה מתועשת היא מעין היפוך של הבנייה הטרומית ובה מייצרים את הרכיבים השונים המיועדים לבניה בשטח עצמו על פי תבניות שהוכנו במפעל. ישנם גם חלקים שמגיעים מהמפעל מוכנים, לדוגמה, לוחות בנייה שהם כבר בעלי גימור שלם.

הבנייה המתועשת נחשבת לשיטת הבנייה המתקדמת ביותר כיום ולכן העלות שלה זולה באופן משמעותי משיטות בנייה אחרות.